مقالات

دانستنی هایی جذاب که در مورد فناوری FTTB باید بدانیم…

دانستنی هایی جذاب که در مورد فناوری FTTB باید بدانیم

استفاده از اینترنت نیازمند ایجاد یک بستر مناسب می باشد. بستری که استفاده از آن را برای سازمان ها و افراد مهیا کند. برای رساندن اینترنت به داخل منازل، شرکت ها و سازمان ها روش های مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله از استوکستان قصد توضیح درباره فناوری FTTB  و مقایسه آن با دیگر فناوری ها را داریم.

امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که وجود اینترنت یک اصل اساسی برای ادامه زندگی است. با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد جامعه الکترونیک، مراکز و افراد نیاز به استفاده از اینترنت برای روابط خود دارند. در اینجاست که سرعت و کیفیت انتقال داده ها از طریق این بستر حائز اهمیت می شود. اما اینکه این فناوری چگونه به داخل خانه ها و مراکز راه پیدا کند لازم به فراهم کردن بسترهای مناسبی دارد که در ادامه خواهید خواند:

محیط های انتقال سیگنال های دیجیتال، که امروزه مخابرات از آن ها استفاده می کند فیبر نوری هستند. فیبر نوری دارای رشته های نازک و شفافی است که از جنس پلاستیک یا شیشه هستند. این رشته های شیشه ای اطلاعات را از طریق نور منتقل می کنند.

سیر تکاملی ارتباطات با فیبر نوری از FTTX تا FTTB

برای اینکه درک بهتری از فناوری FTTB داشته باشید ابتدا توضیحاتی از سایر فناوری ها مثل فناوری FTTX به شما عزیزان می دهیم.  FTTX یک کانال ارتباطی از نوع فیبر نوری می باشد، این فناوری روش های مختلف انتقال سیگنال با فیبر نوری به همراه کابل مسی است. در این نوع از انتقال یک فیبر نوری از دفتر مرکزی به محل زندگی مشتریان کشیده شده است.

مفهوم فناوری FTTH: مخفف کلمه Fiber to the Home  است،  اتصال فیبر نوری به خانه هاست که از دفتر مرکزی مخابرات تا محل زندگی مشتریان کشیده شده است. این ساختار از مرکز تلفن مورد نظر تا تجهیزات مشترکین ادامه می یابد و یک ساختار ایده آل است. ولی هزینه آن نسبت به سایر روش ها هم برای اپراتورها و هم برای کاربران گران قیمت می باشد. و همچنین به دلیل قابلیت هایی که دارد روز به روز بر سرعت پیشرفتش افزوده می شود. قابلیت هایی مثل پهنای باند بالا و امنیت بیشتر باعث برتری آن نسبت به سایر فناوری ها شده است.

فناوری FTTC: مخفف کلمه fiber to the cabinet است. این فناوری برای اتصال شبکه فیبر نوری به کابینت های دسترسی استفاده می شود. ترکیبی از کابل مسی و فیبر نوری می باشد. به دلیل هزینه زیادی که اتصال فیبر نوری دارد بقیه مسیر حداکثر سیصد متر به‌ وسیله سیم مسی به مشترک سرویس داده می‌شود. در ادامه از کابین DSLM استفاده می شود تا کیفیت و کارایی خط تضمین شود و همیشه اتصال اینترنت پایدار بماند. FTTC و FTTH سرعت بالا و تضمین شده ای را در اختیار کاربران قرار می دهند.

معرفی و آشنایی با فناوری FTTB و مفهوم آن

مخفف کلمه fiber to the building است. اتصال شبکه فیبر نوری به ساختمان یا زیر زمین است. به نظر شما این با دیگر موارد چه تفاوت هایی دارد؟ بیایید دو فناوری گفته شده در بالا را با هم بررسی کنیم:

در FTTH کابل فیبر نوری داخل خانه شما بود ولی در مدل FTTC اینترنت فقط تا کابین ها ی نصب شده در خیابان می آمد و بقیه مسیر با استفاده از کابل مسی به درون خانه شما می رسید. در  این مورد بیاید با هم فرض کنیم اینترنت تا درب منزل شما آمده ولی به داخل نیامده است. حال باید با یکی از روش ها، به غیر از کابل و فیبر نوری اینترنت را به درون منزل خود بیاوریم.

معمولا از FTTB  برای ساختمان های چند طبقه استفاده می شود، مانند آپارتمان ها و دفاتر، FTTB هزینه کمتری را نسبت به FTTH دارد و سریع نصب و راه اندازی می شود. اتصالات FTTB می تواند 1 گیگا بیت در ثانیه پهنای باند بارگزاری و در هنگام بارگزاری داده ها به 400 مگا بیت در ثانیه برسد اما حداکثر سرعت معمولی به ترتیب 100 مگابیت بر ثانیه و 40 مگا بیت بر ثانیه است.

اتصالات فیبر به پهنای باند شما و تعداد کاربرانی که پشتیبانی می شوند و میزان داده ای که در ساعات اوج استفاده می کنید بستگی دارد. یک دفتر بزرگ یا شرکت با صدها کاربر می تواند در ساعات اوج  خواستار مقادیر زیادی از پهنای باند و نیاز به اتصال مستقیم FTTB باشد.

انواع تکنولوژی های فیبر نوری در ویکیپدیا

فناوری FTTH، فناوری FTTB، فیبر نوری، فناوری FTTC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید