مقالات

فناوری FTTH چیست؟

فناوری FTTH چیست؟

بهتر است ابتدا با فناوری FTTX آشنا شوید. این فناوری روش های مختلف انتقال سیگنال با فیبر نوری به همراه کابل مسی است. ساختارهای مختلف دیگری از جمله FTTN ،FTTC ،FTTB و FTTO برای انتقال سیگنال وجود دارد که از بین اینها FTTH و FTTO به طور کامل با فیبر نوری پیاده سازی می شوند. ساختار FTTH ایده آل ترین ساختار برای پیاده سازی است که البته طبیعتا هزینه آن هم نسبت به ساختارهای دیگر گرانتر تمام می شود. در FTTH فیبر نوری از مرکز تلفن محلی تا تجهیزات مشترک ادامه می یابد.

سیستم هایی از این قبیل که عملکرد آن ها بر اساس نور است توان انتقال انبوهی از اطلاعات را با سرعت زیادتری دارند.

وضعیت طرح های FTTH در ایران و جهان چگونه است؟

ساختار FTTH  برای اولین بار در سال 1999 معرفی شد و ژاپن اولین کشوری بود که در این زمینه اقدام کرد. معتقد بودند که فناوری FTTH نه تنها مقرون به صرفه است بلکه باعث ایجاد کسب و کارهای جدید هم می شود. در واقع FTTH فضای آزاد بیشتری برای مدیریت کسب و کار در اختیار مدیران قرار می دهد. با سرعت مناسبی که در اختیار کاربرانش قرار می دهد سبب می شود که دیگر دوری راه مانع از عدم انجام کار نشود.

ارائه فناوری FTTH در ایران به سال 90 بر می گردد. شرکت خدمات ارتباطی ایرانیان نت، به عنوان اولین و تنها دارنده مجوز ایجاد شبکه دسترسی پهن باند مبتنی بر فیبر نوری اعلام آمادگی کرد. البته اقدام موثری در این راه نکرد و شکست خورد. 6 سال بعد مخابرات تحت پروژه ای به نام تانوما (تار نوری مخابرات ایران) امکان واگذاری فیبر نوری به مشترکان را بر عهده گرفت. مخابرات توانست در اردیبهشت ماه 96 مرحله اول راه اندازی شبکه فیبر نوری در منازل را شروع کند و این کار را از هشت شهر شروع کرد که شامل تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه و کرج می شد.

شرکت هایی که در ایران طرح های FTTH را پیاده سازی می کنند

شرکت مخابرات ایران با همکاری چندین شرکت خصوصی که به این فناوری روی آورده اند پیشگامان، پارس آنلاین، های وب، شاتل، صبا نت، آسیا تک و مپنا با راه اندازی یک شرکت واحد به نام شرکت توسعه ارتباطات رایان تدبیر تشکیل یک کنسرسیوم داده اند و قصد انجام کار به صورت مشارتی را دارند. این شرکت قصد دارد علاوه بر انتقال فیبر به تمامی شهرها خدمات خود را به صورت عمده فروشی به شرکت های عضو ارائه دهد و آنها خرده فروشی انجام دهند.

اگر این مقاله سامانه استوکستان برای شما کافی نبود، مطالب بیشتر را در ویکیپدیا بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید