مقالات

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است. زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می شوند.  اما از آن زمان که بلاک چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است و سوال اصلی بسیاری از افراد این است که بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست

به زبان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.  تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود. فناوری بلاک چین از طریق ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال بدون کپی کردن آن، نوع جدیدی از ستون فقرات را در اینترنت ایجاد کرد. در ابتدا برای پول دیجیتال بیت کوین طراحی شد، اما در حال حاضر جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر کاربردهای بالقوه برای این فناوری است.

 

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد. واژه بلاک چین          (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوک هاست.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را به عنوان یک بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند، در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا. با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می‌توانند سوابق مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می‌توانند چگونگی ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات را کنترل کنند.

شباهت  کار   بلاک چین  با   ویکیپدیا

ساختار و نوع کار این فناوری خیلی با نوع کار وب سایت ویکیپدیا تفاوت ندارد. مقالات وب سایت دانشنامه آنلاین ویکیپدیا هم محصول یک نویسنده نیستند. هرکسی می تواند با رعایت قوانین ویکیپدیا در این سایت مطلب منتشر کند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند. در ویکیپدیا یک کاربر( کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکیپدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده یک مطلب در دیتابیس را دریافت می کند. اما تفاوت اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوزها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند.

 

کاربردهای بلاک چین

همانطور که گفتیم بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مهمترین و موفق ترین کاربرد فناوری بلاک چین هستند. به عنوان مثال، در بیت کوین با استفاده از این فناوری، املکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش ها از بین می رود. اما این فناوری می تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد.

بلاک چین در حمل و نقل کالاها

 برای یک نمونه دیگر می توان به استفاده از بلاک چین در زنجیره تامین و حمل و نقل اشاره کرد. کارخانجات و شرکت های تولیدکننده می توانند اطلاعات کالاها و حمل و نقل خود را از ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت کنند . این کار اصالت کالاها و کیفیت مواد اولیه را برای مشتری تضمین می کند. با این فناوری می توان درست مثل یک جامعه یا سازمان ، نوعی حاکمیت را در یک سیستم به وجود آورد تا همه بتوانند نسبت به سهامشان و اختیاراتی که دارند در جلو بردن آن سیستم سهیم باشند. همچنین با این فناوری می شود دارایی ها را به توکن های دیجیتال تبدیل کرد و آن ها را به صورت یک دارایی قابل انتقال عرضه کرد. به عنوان مثال، می توان ارزش یک خانه را به هزاران توکن دیجیتال تبدیل کرد و آن ها را نسبت به بودجه متقاضیان به فروش رساند تا افراد زیادی( حتی از کشورهای دیگر) بتوانند در آن خانه سرمایه گزاری کنند.

فناوری جدید

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می کند. این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند. بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می توان بهره برد.

درباره بلاک چین در ویکیپدیا بیشتر بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید