مقالات

اطلاعات مفید درباره اینترنت 5G

5G

در ابتدای امر بهتر است بدانیم که اصلا معنی 5G چیست؟! حرف g ابتدای کلمه generation به معنی نسل است. پس وقتی می گوییم 5G منظورمان نسل پنجم از شبکه اینترنت بی سیم است. استانداردهای این فناوری در سال 2018 تدوین شده اند این استانداردها در واقع خصوصیات شبکه 5G را مشخص می کند. اما ما چه انتظاری از شبکه 5G داریم. خب طبیعتا انتظار داریم که از شبکه های فعلی ( 4G) پرسرعت تر باشد.

برخی از ویژگی های شبکه 5G

پهنای باند بسیار بیشتر نسبت به اینترنت 4g: اینترنت 5g پهنای باند بسیار بیشتری نسبت به شبکه های فعلی دارا می باشد. به همین دلیل ما می توانیم دستگا ههای بیشتری به پورت روتر شبکه 5g متصل کنیم.

سرعت شبکه های 5g: سرعت این شبکه ها به مراتب از شبکه های 3g و 4g بیشتر است. امروزه مردم با استفاده از شبکه های 3g به راحنی ویدیوهای با کیفیت hd را مشاهده و دانلود می کنند. همچنین با شبکه 4g به راحتی ویدیوهای با کیفیت 1080 را دانلود می کنند. سرعت شبکه 5g در حدود 1000 برابر از شبکه 4g بیشتر است.بنابراین در این شبکه کاربران می توانند به راحتی ویدیوهای با کیفیت 4k را مشاهده کنند و همچنین پهنای باند 100 گیگا بایت بر ثانیه را در اختیار داشته باشند.

آیا راه اندازی شبکه های 5G خطرناک است؟

راه اندازی این شبکه نیاز به برپایی هزاران آنتن دارد. بسیاری معتقدند که این آنتن ها بر سلامت افراد تاثیرگزار است و باید حتما قبل از راه اندازی و استفاده عموم از این شبکه تست سلامت از آنها گرفته شود. مراکز کنترل سایبری نیز عقیده دارند که امنیت این شبکه در مقایسه با شبکه 4G بسیار کمتر است و در صورت راه انداری این شبکه امنیت سازمان ها و مراکز تامین شود.

5G
5G

اینترنت 5G چگونه کار می کند؟

شبکه های بی سیم مانند 5G از طریق سایت های سلولی کار می کنند. این سایت ها به بخش هایی تقسیم می شوند و داده ها را از طریق امواج رادیدیی ارسال می کنند. در این فناوری باید از چندین سلول کوچک استفاده کرد  زیرا باند طیفی از 30 گیگا هرتز برای تولید سرعت بالای 5G تنها در مسافت های کوتاه می تواند سفر کند.

 نسل های قبلی از تکنولوژی بی سیم از باند فرکانس پایین استفاده کرده اند. به دلیل جبران هزینه های موج میلیمتری که به فاصله مربوط می شود صنعت بی سیم می خواهد از فرکانس پایینتری برای شبکه های 5G استفاده کند. با این همه ابن طیف فرکانس پایینتر می تواند فواصل بیشتری را طی کند.

دیدگاهتان را بنویسید