مقالات

همه چیز درباره واقعیت مجازی و کاربردها و شگفتی های آن برای بشر امروزی

همه چیز درباره واقعیت مجازی و کاربردها و شگفتی های آن برای بشر امروزی

بگذارید در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که اصلا واقعیت مجازی چیست و چگونه کار می کند؟

 انسان با فناوری واقعیت مجازی تلاش می کند تا مرز بین فضای واقعی و فضای مجازی را از بین ببرد. این فناوری عمدتا با حروف VR نمایش داده می شود، که مختصر شده انگلیسی آن است. کارکرد این فناوری عمدتا به نحوی است که فضاهای شبیه سازی شده ای  را پیش روی انسان قرار می دهد. VR فناوری است که بر اساس آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار می گیرد به طوری که کاربر هدستی را به چشمان خود می زند و بر اساس حرکت سر و بدن خود با آن محیط تعامل برقرار می کند. در واقع فرد در جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که بر اساس موقعیت بدنش تغییر می کند و ذهن پس از مدتی باور می کند که در محیط واقعی قرار گرفته است.

بیشتر کاربردهای واقعیت مجازی به صورت تجربه های دیداری می باشد. جذابیت VR باعث شده است که شرکت های بازی سازی هم به آن روی بیاورند و از امکانات پیشرفته این فناوری استفاده کنند. از همین رو شرکت های بزرگ تولید کننده کنسول نیز به فکر تولید محصولات مرتبط با واقعیت مجازی شده اند.

چه چیز واقعیت مجازی برای ما جذاب و هیجان انگیز می باشد؟

در واقع واقعیت مجازی یکی از قدیمی ترین و متداول ترین الگوهایی که از فناوری در ذهن ما شکل گرفته را از بین می برد. چون از زمانی که تلویزیون و سینما به وجود آمدند و به صورت گسترده در دسترس عموم مردم قرار گرفتند، بشر فقط می توانست به یک صفحه نگاه کند و اگر سر خود را برمی گرداند دیگر آن فضا را مشاهده نمی کرد. VR این امکان را برای ما فراهم آورد که حتی با حرکت دادن سر و بدن خود همچنان محیط مورد نظر را در مقابل خود داشته باشیم.

بیشترین کاربرد واقعیت مجازی در چه جاهایی است؟

  • استفاده در محیط های فرهنگی مثل موزه های و مکان های باستانی: شاید برای همه ما مقدور نباشد که بتوانیم از همه مکان های جذاب تاریخی در سراسر دنیا دیدن کنیم. بسیاری از این مکان ها این امکان را برای ما فراهم آورده است که بتوانیم با فناوری VR از موزه لوور پاریس، آکروپولیس در آتن و سایر مکان های جذاب تاریخی در دنیا دیدن کنیم و تجربه حضور فیزیکی در این مکان ها را داشته باشیم.
  • واقعیت مجازی در بهداشت و درمان: موسسات درمانی که از عکس ها و فناوری های کامپیوتری برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کنند می توانند راه گشای بسیاری از ناکامی ها در درمان بیمارن باشد. به پزشکان و جراحان تازه کار کمک می کند تا بتوانند محل دقیق تومورها بتوانند ابزارهای جراحی را در امنترین و مطمئن ترین مکان قرار دهند.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، شاهد رشد و پیشرفت فناوری واقعیت مجازی در زمینه های سرگرمی، فضانوردی، آموزش و … هستیم.

اگر مقاله سامانه استوکستان کافی نبود در مورد واقعیت مجازی بیشتر در تارنمای ویکیپدیا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید