مقالات

اینترنت اشیاء یا IOT چیست؟

همه چیز درباره اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء به زبان ساده به اشیاء و تجهیزات پیرامونمان اشاره دارد. این اشیاء میتوانند به شبکه اینترنت متصل شوند و توسط تلفن های هوشمند و تبلت ها ، قابل کنترل هستند. به زبان ساده اینترنت اشیاء ارتباط دستگاه ها با شبکه ای است که از طریق آن شبکه می توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند.

مواردی که در رابطه با IOT در این مقاله از استوکستان می خوانیم :

  •  کاربردهای اینترنت اشیاء چیست؟
  • چرا امروزه IOT دارای اهمیت است؟
  • اینترنت اشیاء چه کاربردی در بهبود کیفیت زندگی انسان ها دارد؟

وضعیت اینترنت اشیاء  در ایران چگونه است؟

ایران هم چند سالی است که به عنوان بیستمین کشور، به کشورهای استفاده کننده از اینترنت اشیاء ملحق شده است. رضا راجی اولین نفری بود که در ایران حرف از آن به میان آورد. او یکی از توسعه دهندگان و کارآفرینان در این حوزه است، که اکنون به عنوان مشاور در یکی از شرکت های معتبر آمریکا فعالیت می کند. هوشمند سازی سیستم های برق اولین گامی بود که میان وزارت نیرو و مرکز تحقیقات ایران برای بهره گیری از این فناوری در ایران برداشته شد.

بازار کار اینترنت اشیاء در ایران چگونه است؟

شاید بسیاری تصور کنند با روی کار آمدن اینترنت اشیاء و از رونق افتادن کارهای یدی شغل خود را از دست بدهند و جامعه با پدیده بیکاری مواجه شود، اما این باور درستی نیست و چنین چیزی هرگز صحت ندارد. برای مثال زمانی که ماشین بخار اختراع شد، بسیاری از کارگران شغل های خود را از دست دادند ولی در عوض مشاغل بسیاری در کشتیرانی، تعمیرات، مهندسی و کارخانجات ایجاد شد.
بازار کار IOT هم به همین صورت است. حتی اگر با روی کار آمدن آن بسیاری از مشاغل از دست بروند، در عوض مشاغل بسیاری ایجاد می شوند، به ویژه که در کشور ما جوانان تحصیل کرده بسیاری در حوزه IT وجود دارند و بنابراین از نظر نیروی کاری غنی هستیم.
متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم توجه دولت و مسئولین به این حوزه و اختصاص ندادن بودجه کافی به این امر هنوز نتوانسته ایم توفیق چندانی در این حوزه کسب نماییم. دومین مانع ناآگاهی بسیاری نهادها از کاربردهای شگفت انگیز این حوزه است. خوشبختانه بخش های خصوصی توجه و علاقه بیشتری را در این حوزه از خود نشان داده اند و همین امر می تواند نتیجه  IOT را برای سالیان بعد در ذهن ما روشن کند.

مزایای استفاده از اینترنت اشیاء  چیست؟

IOT مزایای بسیاری را برای سازمان ها وشرکت ها به ارمغان می آورد، که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • بهبود تجربه و رضایت مشتری 
  • افزایش بهره وری کارمندان 
  • اتلاف وقت کم تر و صرفه جویی در وقت و هزینه
  • ادغام مدل های مختلف کسب و کار
  • در نتیجه همه این ها درآمد و بازدهی بیش تر

درباره مقاله اینترنت اشیا یا IOT چیست در ویکی پدیا بیشتر بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید