مقالات

نگاهی به شرکت سیسکو و محصولات آن

نگاهی به شرکت سیسکو و محصولات آن

شرکت سیسکو یک شرکت آمریکایی است، که مرکز آن در شهر سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد. حیطه کاری شرکت سیسکو در رابطه با سخت افزارهای شبکه و تجهیزات مخابراتی است. شرکت سیسکو کار خود را با تولید روترهای چند پروتکله آغاز کرد. ولی امروزه محصولات و خدمات شرکت سیسکو داری چنان گستردگی است، که آن ها را از اتاق نشیمن خانه مان تا شرکت های خدمات دهنده شبکه، می توانیم مشاهده کنیم.

آنچه در این مقاله توسط سامانه استوکستان میخوانیم:
1- نگاهی به محصولات این شرکت
2- سوییچ
3- روتر
4- فایروال
 

نگاهی به محصولات شرکت سیسکو

شرکت سیسکو محصولات خود را در سه رده شرکت های بزرگ و سرویس دهنده، کسب و کارهای کوچک و مصارف خانگی ارائه می دهد. از معروف ترین محصولات شرکت سیسکو می توان به سوییچ، روتر، تلفن IP و فایروال ها اشاره کرد.

در ادامه می خواهیم نگاهی ریزبینانه تر به محصولات شرکت سیسکو بیندازیم:

سوییچ

سخت افزاری بسیار کوچک که می تواند اطلاعات پراکنده را متمرکز کند. در واقع راه ارتباطی بین چندین وسیله است که به این طریق می توانیم اطلاعات را بین چند وسیله به اشتراک بگذاریم. قبل از اینکه استفاده از روترهایی با پهنای باند بالا رایج شود، استفاده از دستگاه های مجزای سوییچی در شبکه های خانگی بسیار رایج بوده است. امروزه سوییچ های اترنتی مستقیما بخشی از حافظه ی درون روترها را تشکیل می دهند.

انواع سوییچ ها شامل، سوییچ های محلی LAN، که شبکه های باسیم و بیسیم را برای انتقال اطلاعات به کار می گیرند. سوییچ های فشرده LAN، این دستگاه ها کوچک ولی قدرتمند هستند و بیش تر در شرکت ها برای گسترش شبکه به کار می روند. سوییچ های هسته ای و توزیع شده LAN، که قابلیت مقایسه پذیری دارند و بسیار هوشمند هستند.

روتر

از روتر به عنوان مسیریاب استفاده می شود، همچنین از روتر در شبکه های ارتباطی LAN و WAN نیز استفاده میشود. روترها امکان دسترسی به نرم افزارهای کاربردی را در قالب یک فن آوری واحد فراهم می آورند.

فایروال

فایروال یک دستگاه امنیتی که بیش از 25 سال است در صف اول دفاع امنیت در شبکه حضور دارد. فایروال ها حجم داده های ورودی و خروجی را کنترل می کنند. عملکرد فایروال به این صورت است که، براساس مجموعه قواعد امنیتی مشخصی که برای آن تعریف شده است، تصمیم می گیرد. فایروال ها حایلی میان شبکه های داخلی که مورد اطمینان ما هستند، و شبکه های خارجی که اطمینان کافی به آنها نداریم، مثل اینترنت، ایجاد می کنند. یک سیستم فایروال می تواند سخت افزاری، نرم افزاری و یا ترکیبی از هر دو باشد. چهار دسته اصلی از فایروال ها عبارتند از :

Packet Filtering – Circuit Level Gateways – Application-Level Gateways – Stateful Inspection Firewalls

اطلاعات کامل تر را در سایت اصلی شرکت بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید