مقالات

نمایشگاه های اکسپو چیستند؟ تاریخچه پیدایش نمایشگاه های اکسپو

نمایشگاه های اکسپو چیستند؟ تاریخچه پیدایش نمایشگاه های اکسپو

نمایشگاه های جهانی expo، مخفف Exposition universelle که معادل فرانسوی آن است، به مجموعه نمایشگاه هایی اطلاق می شود که هر چند سال یکبار در کشورهای مختلف برگزار می شود. نمایشگاه های expo تحت نظر موسسه دفتر بین المللی نمایشگاه ها که در پاریس واقع است برگزار می شود. جزو مهمترین نمایشگاه هایی است که در جهان برگزار می شود. ابتدا بیایید با سایر نمایشگاه هایی که در سطح جهان انجام می شود آشنا شویم:

  • نمایشگاه های جهانی: این نمایشگاه ها هر 5 سال یکبار برگزار می شوند. حداکثر 6 ماه به طول می انجامند. از ویژگی های این نمایشگاه ها این است که فضایی که به نمایشگاه اختصاص داده می شود محدودیت ندارد. همه کشورهای جهان می توانند در این نمایشگاه شرکت کنند و به آنها تالار مجزا داده می شود.
  • نمایشگاه های بین المللی و تخصصی: این نمایشگاه ها مابین نمایشگاه های جهانی و در بازه ی 1 تا 3 ساله برگزار می شوند. مدت برپایی این نمایشگاه ها تا 3 ماه می تواند به طول بینجامد. بیشترین مساحتی که می توان به این نمایشگاه ها اختصاص دهند را 25 هکتار ذکر کرده اند. در این نمایشگاه هم به کشورهای برگزار کننده غرفه هایی جداگانه برای ارائه داده می شود.

نمایشگاه های expo نقش مهمی در افزایش آگاهی و توسعه مردم و کشورها داشته است. این روند از سال 2000 تاکنون بیشتر هم شده است. دبی در امارات متحده عربی موفق شد که حق برگزاری نمایشگاه expo در سال 2020 را از آن خود کند.

تاریخچه چگونگی شکل گیری نمایشگاه های expo و برگزاری آن به صورت امروزی

شکل گیری نمایشگاه های expo به اواسط سده ی نوزدهم میلادی برمی گردد. رویداد expo  که هر پنج سال یک بار و هر بار در کشوری متفاوت برگزار می شود، برای کشورهای جهان چنان ارزشمند است که بعد از بازی های جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک  سومین رویداد مهم دنیا هستند. تا اندازه ای که به نام المپیک فرهنگ ملل شناخته می شود. این نمایشگاه فرصتی است برای به نمایش گذاشتن دستاوردهای گذشته، حال و آینده کشورها در زمینه دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی… . همه کشورهای عضو دفتر نمایشگا های بین المللی ( BIE) مایلند که میزبانی این نمایشگاه ها را بر عهده بگیرند، زیرا که میزبانی این نمایشگاه ها می تواند به توسعه هرچه بیشتر زیرساخت های اجتماعی، اقتصادی و داد و ستدهای بین المللی شهر میزبان بیانجامد.

 

در ابتدای قرن بیستم برگزاری این نمایشگاه ها جدی تر شد، به خصوص که بعد از برگزاری نمایشگاه های مختلف در شهرهایی مثل لندن، پاریس، وین، بارسلون، تورین، فلادلفیا و آمستردام تجربه های خوبی حاصل شده بود و نتایج درخشانی به بار آورده بود. در سال 1928 در پاریس جلسه ای تشکیل شد که در آن جلسه نمایندگان 31 کشور مختلف پیمانی را به امضا رساندند که طبق آن مسئولیت نظارت و سازماندهی این نمایشگاه ها بر عهده سازمانی با عنوان Bureau International Des Expositions قرار گرفت. در سال 1988 این سازمان لایحه ای تنظیم کرد که طبق آن برگزاری نمایشگاه ها در دو گروه صورت می گیرد. اجرای این قانون از سال 1996 انجام شد.

برگزاری نمایشگاه expo 2020 در دبی

دبی از امارات توانست از بین سه شهر اکاترینبرگ از روسیه، ازمیر از ترکیه و سائوپائولو از برزیل موفق به کسب میزبانی این نمایشگاه ها شود. نخستین شهر در خاور میانه باشد که پذیرای این رویداد خواهد بود. بی شک برگزاری نمایشگاه expo 2020 در دبی می تواند هیجان انگیزترین رویداد اخیر در آسیا باشد. برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه برای امارت بسیار حائز اهمیت است زیرا به اعتبار و شهرت هرچه بیشتر دبی کمک شایانی می کند.

بر اساس برآورد خود مسئولان دبی این میزبانی می تواند مبلغی معال 23 میلیارد دلار برای این کشور سود داشته باشد. دبی در 2 نوامبر سال 2017 موفق به اخذ میزبانی شد. به همین مناسبت آتش بازی مفصلی در برج خلیفه برپا کرد و روز بعدش را تعطیل رسمی اعلام کرد.

واقعیت جالب اکسپو دبی

با توجه به اینکه دبی شهر بسیار لوکس و پر زرق و برقی است انتظار می رود که استقبالی بینظیر از این نمایشگاه شود. جمعیتی معادل با 25 میلیون نفر از این نمایشگاه دیدن کنند. در این نمایشگاه برای هر کشور غرفه ای مجزا در نظر گرفته می شود. نمایشگاه اکسپو 2020 دبی با شعار ارتباط ذهن ها و خلق آینده فعالیت خود را آغاز می کند. پیش بینی می شود با برگزاری این نمایشگاه ایده های بسیار نوین و خلاقانه به دنیا معرفی شوند.

برای بازدید از نمایشگاه اکسپوی 2020 دبی کشور امارات، برای دسترسی و رفت و آمد راحت بازدید کنندگان تا کنون 17 میلیارد دلار هزینه کرده است. محوطه اصلی نمایشگاه اکسپو دبی نزدیک فرودگاه بین المللی آل مکتوم واقع شده است. همچنین فرودگاه های بین المللی دبی و ابوظبی، هتل ها و ترمینال های کشتی نیز سرویس های رفت و آمد مشخصی را برای بازدیدکنندگان  در نظر گرفته اند.

اگر این مقاله از سامانه استوکستان کافی نبود،در ویکیپدیا درباره اکسپو دبی 2020 بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید